1.

2.

3.

Ako sa s mužom o tejto téme
porozprávať?

  • Je to individuálne, závisí to od prípadu k prípadu. Každá žena však pozná svojho muža a vie, čo naňho platí. Je dôležité nájsť správne načasovanie, keď ste s partnerom sami, a je dobre naladený.
  • Je tiež dôležité priamo sa opýtať, čo si o preventívnej prehliadke u urológa myslí. Zistíme tak, aké je nastavenie partnera – ak by nechcel zareagovať hneď, treba mu dať čas na rozmyslenie a počkať, keď sa o tom bude chcieť porozprávať.
  • Môžeme tiež využiť aktualizačný moment a odvolať sa na to, že november je mesiacom boja proti rakovine prostaty. Každý rok sa zvyšuje počet pacientov s týmto ochorením, rovnaký trend je aj na Slovensku. Môžeme partnerovi pripomenúť, že 90 % prípadov je liečiteľných, ak sa zachytia včas a zdôrazniť, že na prevenciu sa má chodiť práve preto, aby o mužskosť neprišli, že prevencia mužskosť v podstate chráni.
  • Ako motiváciu, či dôvod môžeme tiež spomenúť, že keď na vyšetrenie nechce ísť kvôli sebe, nech tak urobí pre deti a rodinu.
  • Partnerovi tiež môžeme dať konkrétne príklady – brožúru, článok, či nejaké inšpiratívne rozhovory – lebo ak si nevie predstaviť, ako to vyzerá, alebo je to preňho niečo neznáme a prečíta si o tom, môže to preňho byť motivačné.

4.

PhDr. Andrea
Križanová, PhD.

onkopsychologička, psychologička, Liga proti rakovine, Onkologicky ústav sv. Alžbety.

Onkologickým pacientom sa venuje 12 rokov. Podporuje ich v liečbe, hľadá pacientom zdroje pomoci ako sa vyliečiť a udržať v remisii. Zároveň pracuje aj so zdravou populáciou v rámci prevencie zdravia a zvládania stresu ako spúšťača onkologických chorôb.

Ak sa chcete poradiť, môžete kontaktovať bezplatnú Onkoporadňu Ligy proti rakovine na t.č. 0800 11 88 11, kde je psychologička Križanová k dispozícii každý štvrtok od 13:00-15:00.